Ikony malowane na płytach porcelanowych to prawdzie dzieła sztuki. Wg naszej wiedzy Fabryka Porcelany AS Ćmielów jest jedyną manufakturą w Polsce, gdzie malowane są ikony na porcelanowych płytach, a tym samym Żywe Muzeum Porcelany jedynym, gdzie takie ikony można podziwiać. 

Technika stworzenia takiego malowidła to niezwykle pracochłonny i skomplikowany proces. Ikony malowane są farbami wysokotemperaturowymi, które wtapiają się w szkliwo. Każdy obraz jest wypalany kilkukrotnie w zależności od liczby kolorów wykorzystanych do namalowania dzieła – każdy kolor wymaga osobnego wypału i innej krzywej wypału. Zaczynamy od temperatury wypalania sięgającej 1150 st. Celsjusza, by po 5-6 wypałach zejść do temperatury ok. 800 st. (w tej temperaturze wypalane są złocenia). Zdarza się, że porcelanowe płyty pękają podczas kolejnych wypałów, mających na celu utrwalenie malowidła na porcelanowej płycie i cała, obracając wniwecz wielotygodniową pracę malarza.

 

Podczas zwiedzania obiektu prezentujemy kilkanaście ikon malowanych na porcelanie.

Moga Państwo obejrzeć także inne malowidła na porcelanie, które wykonywaliśmy na porcelanowych płytach  m.in. porcelanowe obrazy dla Papieża Jana Pawła II oraz Benedykta XVI.