Ikony malowane na płytach porcelanowych to prawdzie dzieła sztuki.

 

Wg naszej wiedzy jesteśmy jedyną manufakturą w Polsce, gdzie pisane/malowane są ikony na porcelanowych płytach, a tym samym żywe muzeum porcelany jedynym, gdzie takie ikony można podziwiać. 

Technika stworzenia takiego malowidła to niezwykle pracochłonny i skomplikowany proces. Ilony malowane są farbami wysokotemperaturowymi, które wtapiają się w szkliwo. Każdy obraz jest wypalany kilkukrotnie w zależności od liczby kolorów wykorzystanych do namalowania dzieła – każdy kolor wymaga osobnego wypału i innej krzywej wypału. Zaczynamy od temperatury wypalania sięgającej 1150 st. Celcjusza, by po 5-6 wypałach zejść do temperatury ok. 800 st. (w tej temperaturze wypalane są złocenia). Zdarza się, że porcelanowe płyty pękają podczas kolejnych wypałów, mających na celu utrwalenie malowidła na porcelanowej płycie i cała, obracając wniwecz wielotygodniową pracę malarza.

Kazimierz Czuba był artystą-plastykiem, który ma ponad 60 letnie doświadczenie w pracy z porcelaną – maluje obrazy oraz tworzy rzeźby.