Kawiarnia Leżąca Kotka

Jedyna taka kawiarnia na świecie 

Są takie kawiarnie na świecie, które warto choćby raz w życiu odwiedzić. Niewątpliwie należą do nich.: Café de la Paix w Paryżu , Emporio Armani Cafe

w Dubaju, Grand Cafe Gambrinus w Neapolu. Jest takie powiedzenie, że jeżeli już umiesz chodzić, to na pewno wcześniej czy później trafisz do Wenecji, a będąc

w Wenecji do Cafe Florian na placu św. Marka. Od 300 lat serwowana jest tam kawa na srebrnej tacy, przy akompaniamencie kilkuosobowej orkiestry.

Takim miejsce jest też kawiarnia Leżąca Kotka

w Ćmielowie.  To, co wyróżnia naszą kawiarnię na mapie świata, to możliwość wyboru filiżanki, w której nasi Goście będą pić kawę lub herbatę. Spośród 60 różnych modeli filiżanek wykonanych m.in. z porcelany różowej lub szmaragdowej podajemy kawę z szafranem lub kardamonem, najdroższą kawę świata – Kopi luwak, kawę z porcelaną.

Nigdzie indziej na świecie nie ma możliwości wypicia ulubionej kawy w wybranej przez siebie filiżance, jak tylko w Kawiarni Leżąca Kotka w Ćmielowie.

 

Zapraszamy do tego wyjątkowego i jedynego takiego miejsca na świecie. 

 

Adam Spała

właściciel Fabryki Porcelany AS Ćmielów

 

Najdroższa kawa świata – kopi luwak

Mają Państwo możliwość skosztowania w naszej luksusowej Kawiarni „Leżąca Kotka” najdroższej kawy świata, jaką jest niewątpliwie Kopi Luwak. 

Każda osoba, która skosztuje kawę Kopi Luwak otrzyma specjalny certyfikat.

Nazwa kawy składa się z dwóch członów „kopi” – kawa oraz „luwak”- czyli cyweta (jest to potoczna nazwa ssaka z rodziny łaszowatych).

Na Sumatrze, wyspie znanej z plantacji doskonałej kawy, cyweta – podobne do kota zwierzę stanowi najistotniejsze ogniwo w produkcji wyjątkowego napoju – kopi luwak. W czasie nocnych łowów w gałęziach drzew indonezyjskiej dżungli poszukuje ona swego największego przysmaku: dojrzałych, słodkich, pięknie wybarwionych na kolor czerwony owoców kawowca. Wybiera i zjada tylko te najdojrzalsze, najlepsze. W żołądku małego smakosza enzymy trawienne łatwo rozprawiają się z miękką osnówką, natomiast nasiona, czyli przyszłe kawowe ziarenka, wydalane są w stanie prawie nienaruszonym, jedynie nieco sfermentowane. Ziarna zbierane są ręcznie i po bardzo starannym oczyszczeniu, tak jak każda inna kawa, palone a następnie mielone.

Z ziaren kawy, fermentowanych przy pomocy niczego nieświadomej cywety, uzyskuje się unikalny napar: gęsty prawie jak syrop, aksamitny, o bogatym smaku i intensywnym aromacie, z wyraźną nutą czekolady i karmelu. Tak przynajmniej twierdzą jego entuzjaści. Sceptyczniej nastawieni określają jego smak jako stęchły i ziemisty, aczkolwiek niewątpliwie egzotyczny.

Ze względu na nietypową i pracochłonną metodę pozyskiwania surowca, roczna produkcja Kopi Luwak waha się od zaledwie 50 do maksymalnie 250 kilogramów ziaren. Dlatego za kilogram tego rarytasu płaci się nie mniej niż 600 dolarów, co czyni go jednym z najdroższych napojów na świecie. 

Kopi luwak jest napojem tak niezwykłym, iż wielu ludzi sądzi, że to tylko mit. My postaramy się Państwu udowodnić, iż ta kawa istnieje na prawdę i jest wyjątkowa.

Tylko w kawiarni Leżąca Kotka mogą Państwo oddać się rozkoszy picia porcelanowej kawy, przyrządzanej według oryginalnej receptury.

Kawa z porcelaną

Kawa z porcelaną to połączenie najwyższej jakości kawy z odrobiną glinki kaolinowej, głównego składnika masy porcelanowej, używanego w procesie produkcji porcelany. 

Kaolin dodawany jest do przyrządzonej czarnej kawy w określonej ilości.

Kawa podawana jest oczywiście w ręcznie wykonywanych i dekorowanych porcelanowych filiżankach.

Kawa Jamaica Blue Mountain

 

Jamaica Blue Mountain Coffee zawdzięcza swoje początki decyzji podjętej przez króla Francji w XVIII wieku. W 1723 roku, król Ludwik XV wysłał trzy rośliny kawy do francuskiej kolonii – Martyniki  innej bujnej, żyznej wyspy, leżącej 1900 km na południowy zachód od Jamajki. Pięć lat później w roku 1728, Sir Nicholas Lawes, gubernator Jamajki, otrzymał w prezencie pierwszą roślinę kawy od gubernatora Martyniki. Od tego jednego krzewu Arabiki, zaczęła się historia tej znakomitej kawy.

Aby kawa mogła nazywać się Jamaica Blue Mountain, musi być uprawiana na wysokości do 1800 metrów w Górach Błękitnych (Blue Moutain). Kawa rozwija się w żyznej, wulkanicznej glebie, regularnie nawadnianej deszczem i co najważniejsze pod przykryciem mglistych chmur, chroniących przed palącym słońcem. Wszystkie te czynniki połączone razem, pomagają w rozwijaniu kawy o wyjątkowej słodyczy i aromacie, bogatym smaku i z łagodną kwasowością.

W rezultacie, wielu uważa tę kawę za najlepszą na świecie i „Szampanem kaw”. Obszar, na którym Jamaica Blue Mountain Coffee jest uprawiana  znajduje się pod ścisłą kontrolą. Obszar jest stosunkowo niewielki i eksport rocznej produkcji w wielkości od 1000 do  1350 ton, jest bardzo niewielki w stosunku do światowych standardów.
Podkreślając niezwykle małą produkcję i ekskluzywność, Jamaica Blue Mountain jest praktycznie jedyną kawą na świecie, pakowaną w drewniane beczki, zamiast worków.
W 1944 roku, decyzją rządu Jamajki stworzono centralny proces czyszczenia kawy, na podstawie którego wszystkie kawy eksportowe musiały być przetwarzane. W 1950 roku powołano urząd Jamaican Coffee Industry Board (zwany także JCIB) uprawniony do poprawy, kontroli, utrzymania najwyższej jakości i reputacji jamajskiej kawy.
Każda beczka kawy musi przejść przez Coffee Industry Board w celu kontroli jakości, gdzie kawa jest dokładnie sprawdzana przed wywozem. To może zajmować dużo czasu
i powodować opóźnienia, ale jakość jest najważniejsza i ścisła kontrola, zapewnia, że każde ziarenko kawy Jamaica Blue Mountain opuszczające wyspę jest najwyższej jakości. Ponadto JCIB określa ścisłe standardy uprawy, zbioru, przetwórstwa i obrotu kawą, zapewniając, że końcowy wynik jest zawsze doskonały.
Obecnie, przy bardzo niskiej rocznej produkcji Jamaica Blue Mountain Coffee i eksporcie sięgającym 85% do 90% do Japonii, Jamaica Blue Mountain pozostaje jak zawsze – nieuchwytna, luksusowa, najcenniejsze i oczywiście przepyszna.

Herbaty świata

W kawiarni podajemy wyjątkowe herbaty z różnych zakątków świata.

Oferujemy także dodatki w postaci wyjątkowych przypraw jak kardamon czarny lub fioletowy kardamon czy też szafran.