Kawiarnia otwarta od godziny 9:00 do godziny 17:30

Luksus dla wymagających

Specjalnie dla gości odwiedzających Centrum Porcelany Artystycznej swoje podwoje otwiera luksusowa Kawiarnia „Leżąca Kotka”. Kawiarnia mieści się w budynku Fabryki Porcelany AS Ćmielów i jest to miejsce posiadające niezwykłą atmosferę.

W naszej Kawiarni mogą Państwo zrelaksować się po wrażeniach jakie dostarczą Państwu atrakcje Żywego Muzeum Porcelany oraz delektować się najlepszą kawą na świecie serwowaną w najlepszej, malowanej ręcznie porcelanie produkowanej w Fabryce Porcelany AS Ćmielów. Napoje serwujemy w filiżankach wykonanych ze szmaragdowej, różowej lub białej porcelany.

Dla najbardziej wymagających Klientów w kawiarni podawana jest najdroższa kawa świata „kopi luwak”.Znawcy kawy twierdzą, że ten rodzaj aromatycznego naparu nie sposób porównać z niczym innym. Do rangi mitu urosła już historia napoju z Sumatry, pozostaje tylko odważyć się i spróbować wierząc, że jak w każdej takiej historii obietnica spotkania niezwykłego zostanie spełniona.

Kawiarnia czynna w godzinach otwarcia obiektu od 9.00 do 18.00 (w sezonie), poza sezonem turystycznym kawiarnia otwarta od 9.00 do 16.00

Najdroższa kawa świata – kopi luwak

Mają Państwo możliwość skosztowania w naszej luksusowej Kawiarni „Leżąca Kotka” najdroższej kawy świata, jaką jest niewątpliwie Kopi Luwak.

Każda osoba, która skosztuje kawę Kopi Luwak otrzyma specjalny certyfikat.

Nazwa kawy składa się z dwóch członów „kopi” – kawa oraz „luwak”- czyli cyweta (jest to potoczna nazwa ssaka z rodziny łaszowatych).

Na Sumatrze, wyspie znanej z plantacji doskonałej kawy, cyweta – podobne do kota zwierzę stanowi najistotniejsze ogniwo w produkcji wyjątkowego napoju – kopi luwak. W czasie nocnych łowów w gałęziach drzew indonezyjskiej dżungli poszukuje ona swego największego przysmaku: dojrzałych, słodkich, pięknie wybarwionych na kolor czerwony owoców kawowca. Wybiera i zjada tylko te najdojrzalsze, najlepsze. W żołądku małego smakosza enzymy trawienne łatwo rozprawiają się z miękką osnówką, natomiast nasiona, czyli przyszłe kawowe ziarenka, wydalane są w stanie prawie nienaruszonym, jedynie nieco sfermentowane. Ziarna zbierane są ręcznie i po bardzo starannym oczyszczeniu, tak jak każda inna kawa, palone a następnie mielone.

Z ziaren kawy, fermentowanych przy pomocy niczego nieświadomej cywety, uzyskuje się unikalny napar: gęsty prawie jak syrop, aksamitny, o bogatym smaku i intensywnym aromacie, z wyraźną nutą czekolady i karmelu. Tak przynajmniej twierdzą jego entuzjaści. Sceptyczniej nastawieni określają jego smak jako stęchły i ziemisty, aczkolwiek niewątpliwie egzotyczny.

Ze względu na nietypową i pracochłonną metodę pozyskiwania surowca, roczna produkcja Kopi Luwak waha się od zaledwie 50 do maksymalnie 250 kilogramów ziaren. Dlatego za kilogram tego rarytasu płaci się nie mniej niż 600 dolarów, co czyni go jednym z najdroższych napojów na świecie.

Kopi luwak jest napojem tak niezwykłym, iż wielu ludzi sądzi, że to tylko mit. My postaramy się Państwu udowodnić, iż ta kawa istnieje na prawdę i jest wyjątkowa.

Tylko w kawiarni Leżąca Kotka mogą Państwo oddać się rozkoszy picia porcelanowej kawy, przyrządzanej według oryginalnej receptury.

Kawa z porcelaną

Kawa z porcelaną to połączenie najwyższej jakości kawy z odrobiną glinki kaolinowej, głównego składnika masy porcelanowej, używanego w procesie produkcji porcelany.

Kaolin dodawany jest do przyrządzonej czarnej kawy w określonej ilości.

Kawa podawana jest oczywiście w ręcznie wykonywanych i dekorowanych porcelanowych filiżankach.

Kawa Jamaica Blue Mountain

Jamaica Blue Mountain Coffee zawdzięcza swoje początki decyzji podjętej przez króla Francji w XVIII wieku. W 1723 roku, król Ludwik XV wysłał trzy rośliny kawy do francuskiej kolonii – Martyniki  innej bujnej, żyznej wyspy, leżącej 1900 km na południowy zachód od Jamajki. Pięć lat później w roku 1728, Sir Nicholas Lawes, gubernator Jamajki, otrzymał w prezencie pierwszą roślinę kawy od gubernatora Martyniki. Od tego jednego krzewu Arabiki, zaczęła się historia tej znakomitej kawy.

Aby kawa mogła nazywać się Jamaica Blue Mountain, musi być uprawiana na wysokości do 1800 metrów w Górach Błękitnych (Blue Moutain). Kawa rozwija się w żyznej, wulkanicznej glebie, regularnie nawadnianej deszczem i co najważniejsze pod przykryciem mglistych chmur, chroniących przed palącym słońcem. Wszystkie te czynniki połączone razem, pomagają w rozwijaniu kawy o wyjątkowej słodyczy i aromacie, bogatym smaku i z łagodną kwasowością.

W rezultacie, wielu uważa tę kawę za najlepszą na świecie i „Szampanem kaw”. Obszar, na którym Jamaica Blue Mountain Coffee jest uprawiana  znajduje się pod ścisłą kontrolą. Obszar jest stosunkowo niewielki i eksport rocznej produkcji w wielkości od 1000 do  1350 ton, jest bardzo niewielki w stosunku do światowych standardów.
Podkreślając niezwykle małą produkcję i ekskluzywność, Jamaica Blue Mountain jest praktycznie jedyną kawą na świecie, pakowaną w drewniane beczki, zamiast worków.
W 1944 roku, decyzją rządu Jamajki stworzono centralny proces czyszczenia kawy, na podstawie którego wszystkie kawy eksportowe musiały być przetwarzane. W 1950 roku powołano urząd Jamaican Coffee Industry Board (zwany także JCIB) uprawniony do poprawy, kontroli, utrzymania najwyższej jakości i reputacji jamajskiej kawy.
Każda beczka kawy musi przejść przez Coffee Industry Board w celu kontroli jakości, gdzie kawa jest dokładnie sprawdzana przed wywozem. To może zajmować dużo czasu
i powodować opóźnienia, ale jakość jest najważniejsza i ścisła kontrola, zapewnia, że każde ziarenko kawy Jamaica Blue Mountain opuszczające wyspę jest najwyższej jakości. Ponadto JCIB określa ścisłe standardy uprawy, zbioru, przetwórstwa i obrotu kawą, zapewniając, że końcowy wynik jest zawsze doskonały.
Obecnie, przy bardzo niskiej rocznej produkcji Jamaica Blue Mountain Coffee i eksporcie sięgającym 85% do 90% do Japonii, Jamaica Blue Mountain pozostaje jak zawsze – nieuchwytna, luksusowa, najcenniejsze i oczywiście przepyszna.

Herbaty świata

W kawiarni podajemy wyjątkowe herbaty z różnych zakątków świata.

Oferujemy także dodatki w postaci wyjątkowych przypraw jak kardamon czarny lub fioletowy kardamon czy też szafran.