My Piękne Małpy Europy ratujemy Ziemię. Happening w Sandomierzu

28 września 2019 roku w Sandomierzu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – przemarsz małp przez rynek w Sandomierzu zakończony w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu (przy wystawie rzeźb). Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie do udziału w wydarzeniu.

Rozpoczęcie o godzinie 13:00 spod Bramy Opatowskiej, gdzie uczestnikom marszu będą rozdawane specjalne maski z wizerunkami małp. Swój udział potwierdziło już kilkaset osób, którym na sercu leży dobro naszej planety.

Inspiracją do zorganizowania happeningu jest kolekcja rzeźb z brązu zatytułowana „Piękne Małpy Europy” autorstwa Adama Spały , która obecnie jest prezentowana na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Wystawa ta jest próbą zwrócenia uwagi na to, co dzieje się na świecie i co może doprowadzić do zagłady ludzkości. Impulsem do powstania rzeźb z brązu była wyjątkowa kolekcja 47 malowideł na porcelanie (prezentowanych w Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie).

Małpa jest tu jedynie nośnikiem przesłania. Autor kolekcji nie chce nikogo obrażać, a jedynie podkreślić to, że człowiek to jedyna istota na ziemi, która ją powoli niszczy zamiast chronić. Zwierzęta, w tym wspomniane małpy, nie zaśmiecają oceanów tonami plastiku i innych odpadów, nie zanieczyszczają powietrza prowadząc do ocieplenia klimatu, nie generują ogromnych ilości śmieci. To przez ludzi wyginęło już wiele gatunków zwierząt. To człowiek wycina lasy i osusza podmokłe tereny niszcząc siedliska gatunków, które muszą żyć na coraz mniejszych skrawkach naszej planety (w rezerwatach lub tylko zoo).

Konieczne jest wspólne działanie mające na celu stworzenie świata, który nie będzie chylił się ku upadkowi. Należy zacząć od siebie i zmienić swoje podejście do świata, nie tylko z niego brać, ale również dawać. Tylko dzięki współpracy możemy zatrzymać postępującą degradację Ziemi zaczynając od lokalnych społeczności, przez Europę, aż po cały świat.

Start 28 września, godzina 13:00, Brama Opatowska w Sandomierzu.