Wystawa Starej Porcelany

Wystawa Starej Porcelany to miejsce wyjątkowe. Zgromadzone są tu zbiory od początku produkcji fajansu, a później porcelany w Ćmielowie, przez eksponaty pochodzące z różnych okresów działalności fabryki, po porcelanę z lat 60. XX wieku. Prezentujemy również kilka współcześnie zaprojektowanych figurek.

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który oprócz odpowiadania o tym co znajduje się w szklanych gablotach, chętnie udziela dodatkowych informacji, które pojawiają się w trakcie zwiedzania.

Sposób oprowadzania dostosowany jest oczywiście do grupy zwiedzających, w tym wieku uczestników zajęć. Dzieci i młodzież mimo poznawania historii na pewno się nie będą nudzić.

NIE TYLKO O HISTORII…

Określenie „stara porcelana” kojarzy nam się przed wszystkim z opowiadaniem o historii, właścicielach fabryki etc. 

Jednak nasza wystawa jest o wiele ciekawsza. Zbiory prezentowane są w taki sposób aby oprócz historii produkcji pokazać również formy jakie pojawiały się w różnych okresach, czy też sposoby dekoracji. W gablotach prezentowane są filiżanki oraz inne porcelanowe elementy serwisów, jak również porcelana dekoracyjna, wyroby użytkowe, ceramika przemysłowa oraz podróbki porcelanowych figurek,które wykonywano z innych materiałów.

Na  wystawie prezentujemy również zbiory porcelanowych figurek z różnych fabryk porcelany na świecie. 

CIEKAWY EKSPONAT

Wystawa została zaaranżowana w przestrzeni fabryki, w której odbywał się wypał dekoracji na porcelanie.

Dlatego też jednym z „eksponatów” prezentowanych na wystawie jest piec elektryczny tzw. mufel.  Sam piec jak również panel, za pośrednictwem, którego sterowano wypalaniem dekoracji na porcelanie to jeden z punktów zwiedzania wystawy.