Wystawę można zwiedzić tylko w ramach oferowanych biletów pakietowych.Wystawa Starej Porcelany to miejsce wyjątkowe. Zgromadzone są tu zbiory od początku produkcji fajansu, a później porcelany w Ćmielowie, przez eksponaty pochodzące z różnych okresów działalności fabryki, po porcelanę z lat 60. XX wieku. Prezentujemy również kilka współcześnie zaprojektowanych figurek.

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który oprócz odpowiadania o tym co znajduje się w szklanych gablotach, chętnie udziela dodatkowych informacji, które pojawiają się w trakcie zwiedzania.

Sposób oprowadzania dostosowany jest oczywiście do grupy zwiedzających, w tym wieku uczestników zajęć. Dzieci i młodzież mimo poznawania historii na pewno się nie będą nudzić.

NIE TYLKO O HISTORII…

Określenie „stara porcelana” kojarzy nam się przed wszystkim z opowiadaniem o historii, właścicielach fabryki etc. 

Jednak nasza wystawa jest o wiele ciekawsza. Zbiory prezentowane są w taki sposób aby oprócz historii produkcji pokazać również formy jakie pojawiały się w różnych okresach, czy też sposoby dekoracji. W gablotach prezentowane są filiżanki oraz inne porcelanowe elementy serwisów, jak również porcelana dekoracyjna, wyroby użytkowe, ceramika przemysłowa oraz podróbki porcelanowych figurek,które wykonywano z innych materiałów.

Na  wystawie prezentujemy również zbiory porcelanowych figurek z różnych fabryk porcelany na świecie. 

CIEKAWY EKSPONAT

Wystawa została zaaranżowana w przestrzeni fabryki, w której odbywał się wypał dekoracji na porcelanie.

Dlatego też jednym z „eksponatów” prezentowanych na wystawie jest piec elektryczny tzw. mufel.  Sam piec jak również panel, za pośrednictwem, którego sterowano wypalaniem dekoracji na porcelanie to jeden z punktów zwiedzania wystawy.

WARTO WIEDZIEĆ

Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem w grupach do 25 osób od poniedziałku do niedzieli:

  • wejścia o pełnych godzinach;
  • w godzinach od 9.00 do 16.00 (maj – wrzesień);
  • poza sezonem turystycznym od 9.00 do 14.00 (październik – marzec); 
  • czas zwiedzania: 90 min. -2,5 godz. (w ramach pakietu);
  • dla grup powyżej 10 osób wymagana jest wcześniejsza  rezerwacja: +48 535 588 960 lub +48 15 861 20 21 wew. 22
  • grupy zorganizowane liczące więcej niż 25 osób dzielone są na dwie mniejsze i zwiedzają atrakcje równolegle różne atrakcje;
  • w przypadku zwiedzania przez grupy zorganizowane ok. 25 osobowe, zwiedzanie dla osób indywidualnych od może być możliwe dopiero w kolejnym wejściu, dlatego zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerem +48 535 588 960. 
  • minimalna wielkość grupy: 4 osoby.