Znamy wyniki drugiego etapu konkursu „Ćmielowskie korzenie. Ponad czasem” pod hasłem „NIEPOZNANA, NIEPOJĘTA”

Po raz czwarty odbył się konkurs plastyczny pod nazwą „Ćmielowskie korzenie. Ponad czasem” pod hasłem „NIEPOZNANA, NIEPOJĘTA” skierowany do uczniów Vi – VIII klas szkół podstawowych. Ma on na celu rozwijanie artystycznych umiejętności ale i poszerzenie wiedzy o Ćmielowie i jego największym bogactwie, porcelanie. Tegoroczna edycja miała na celu zwrócenie uwagi młodzieży na złożoność i siłę kobiecej natury oraz rozwijanie wyobraźni i kreatywności.


– To jest postać japońskiej księżnej Sayako. Prace miały przedstawiać własną interpretację tej figurki, mówi Aneta Szczygieł  V-ce Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie. Na konkurs napłynęło ponad 20 prac z całego województwa. O poziomie nadesłanych prac świadczą aż 3 pierwsze miejsca, a do finału wyróżniono w sumie 10 projektów. Finaliści mieli jednak jeszcze jeden konkursowy etap do pokonania.


Drugą częścią tego konkursu były, tak jak w poprzednich edycjach, warsztaty porcelanowe, podczas których młodzi artyści mieli możliwość przeniesienia swojego projektu na porcelanową figurkę. Potem wykonane dekoracje zostały wypalone w wysokich temperaturach, a następnie figurki zostały ocenione i za najciekawsze i najbardziej precyzyjnie wykonane dekoracje prace zwycięzcy otrzymali puchary Prezesa Fabryki Porcelany AS Ćmielów. 

Prace stworzone na kartce papieru były, w niektórych przypadkach bardzo skomplikowane i pełne odwzorowanie ich na figurce było niemożliwe. Młodzi artyści poradzili sobie jednak świetnie i powstało 9 figurek Sayako w unikatowych dekoracjach.


Poniżej zdjęcia prac wykonanych na papierze, a obok gotowe figurki porcelanowe w wyjątkowych dekoracjach.A oto laureaci:

I. miejsce zdobyła Karolina Szot z Ćmielowa (kl. VII)

II. miejsce zdobyła  Zofia Wojtasik z Nietuliska Dużego (kl. VIII)

III miejsce zdobył Iwo Pałka ze Zbludowic (kl. VI)


Nagrody wręczali Burmistrz Ćmielowa Joanna Suska oraz Prezes Fabryki Porcelany As Ćmielów Adam Spała.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom. Cieszymy się jako fabryka porcelany, że wśród młodzieży jest tyle utalentowanych osób chcących tworzyć wyjątkowe rzeczy i nabierać doświadczenia m.in. dekorując porcelanowe figurki farbami ceramicznymi.