Żywe Muzeum Porcelany
Fabryka Porcelany AS Ćmielów ma zaszczyt zaprosić Państwa do zwiedzania PIERWSZEGO W POLSCE Żywego Muzeum Porcelany Zapraszamy do obejrzenia na żywo jak ręcznie powstaje porcelana.
Dla turystów ciekawych świata z przyjemnością co roku powiększamy swoją działalność i otwieramy nowe atrakcje turystyczne: warsztaty porcelanowe, wystawa starej porcelany, galerie sztuki współczesnej, aleję małp i inne.
Zobacz
"na żywo"
jak powstaje porcelana
W Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie odkrywamy tajniki ręcznej produkcji porcelany od projektu, przez kolejne etapy, na malowaniu porcelanowych wyrobów kończąc.
JAK I DLACZEGO POWSTAŁO ŻYWE MUZEUM PORCELANY?
Zwiedzanie rozpoczynamy od przywitania i przybliżenia historii powstania Żywego Muzeum Porcelany przy Fabryce Porcelany AS Ćmielów. W pierwszej części przybliżamy również związek manufaktury z warsztatami garncarskimi w Ćmielowie.
„WYPALANIE” ZWIEDZAJĄCYCH GOŚCI W PIECU
Podczas zwiedzania nie lada atrakcją jest wejście do starego, oryginalnego pieca do wypału porcelany. Teraz jest on już nieczynny, więc przewodnik wewnątrz opowiada o tym jak kiedyś wypalano w nim porcelanę. W piecu zorganizowana jest również sala multimedialna, w której prezentujemy film wprowadzający w tajniki produkcji (nagrany wewnątrz hal fabrycznych).
Piec ma 22-metry wysokości, 3 kondygnacje.
ETAPY RĘCZNEJ PRODUKCJI PORCELANY
Po wizycie w piecu przewodnik zabiera grupę zwiedzającą do specjalnie przygotowanych warsztatów gdzie opowiada i prezentuje „na żywo” przy kolejnych stanowiskach wszystkie etapy produkcji porcelany na przykładzie porcelanowej figurki kotka.
Prezentowane są poszczególne etapy: odlewanie, wypalanie na biskwit, szkliwienie, ręczne malowanie farbami ceramicznymi oraz złotem, zdobienie w formie kalkomanii, czy też znakowanie.
W muzeum można wszystkiego dotknąć, spróbować. Poczuć porcelanę wszystkimi zmysłami.
TAJEMNICA RÓŻOWEJ PORCELANY
Ostatnią częścią jest prezentacja różowej porcelany odtworzonej wg przedwojennej receptury Bronisława Kryńskiego.
Różowa porcelana nazywana jest Arystokracją wśród porcelan.
Dlaczego? Na to pytanie odpowiemy podczas zwiedzania.
TAJEMNICA SZMARAGDOWEJ PORCELANY
Podczas zwiedzania turyści dowiadują się również o unikatowej, wynalezionej i produkowanej jedynie w Fabryce Porcelany AS Ćmielów szmaragdowej porcelany. Mogą sprawdzić jak „świeci” pod wpływem dodania do białej masy porcelanowej zmielonego pyłku ze szmaragdów.
Jak doszło do jej wynalezienie ? O tym opowiadamy podczas zwiedzania
Frajda dla dzieci
Drodzy Rodzice,
przywieźcie do nas swoje pociechy, zapraszamy by poznały świat porcelany. W naszym ŻYWYM muzeum będą miały okazję wszystkiego dotknąć, spróbować, poczuć…. Dajcie im szansę, w sposób im przyjazny, obcować ze sztuką. Poniżej opinie rodziców i dzieci:
opinia ze strony Mali podróżnicy , podziękowania dla autorów składa Prezes Adam Spała
Ekipa Małego Podróżnika w Ćmielowie
Dzieci w fabryce porcelany…
Czy zabierzecie dwóch pełnych nieokiełznanej energii ananasów do fabryki porcelany? NIEEEEE! I niesłusznie! Jest takie miejsce gdzie nie tylko można ale i trzeba to uczynić.
W Ćmielowie znajduje się żywe muzeum porcelany. Tak naprawdę to wciąż działający zakład gdzie powstają porcelanowe cudeńka. Część produkcji to rzeczy użytkowe takie jak serwisy do kawy ale znajdziemy tu też wiele porcelanowych postaci ludzi i zwierząt. Jeżeli porcelanowe figurki kojarzą Wam się wyłącznie z upozowanymi z barokowym przepychem i wykrętami parami zakochanych idealnie pasującymi do babcinej serwantki to znowu błąd. Porcelana jaką tu znajdziecie pasuje do każdego wnętrza również tego typu stal + szkło. Chłopcy byli zachwyceni fantazyjnymi kotami. Projekt stary ale zadziwia świeżością linii.
A porcelanowy terier prezydenta USA? Chodzi o słynnego psa G. Busha, który został sportretowany w ćmielowskiej porcelanie w limitowanej serii. Figurkę nr 1 otrzymał G. Bush, a inne można kupić na cele charytatywne. Jak byliśmy w fabryce to dostępny był terier nr 9.
A nocnik? No jest…. Całkiem spore naczynie nocne gdzie zmieścić by można było sporo głupot wygadywanych przez polityków. Zamiast wylewać je przed kamerami TV to może tak do… nocnika.
Dla dorosłych i dla dzieci jest możliwość poznania tajników wyrobu porcelany.
Od powstawania formy przez suszenie odlewu, czyszczenie, wypalanie, szkliwienie, malowanie i oczywiście wielokrotne wypalanie. Okazuje się, że powstawanie filiżanki do kawy może być wyjątkowo fascynujące. A jeszcze mamy tu europejskie naj… Największy w Europie piec do wypalania ceramiki. Obecnie już nieczynny, ale zachowany w świetnym stanie, do którego może wejść nawet i 20 osób.
Na koniec wzorcownia i sklep gdzie można kupić na pamiątkę jeden z misternych wyrobów z ćmielowskiej fabryki oczywiście z certyfikatem pochodzenia.
Źródło: Mały podróżnik
NAGRODZONE MUZEUM
NAJLEPSZE MUZEUM W POLSCE
14 grudnia 2007 roku roku Fabryka Porcelany AS Ćmielów została wyróżniona certyfikatem Konsumenckiego Konkursu Jakości Usług „Najlepsze w Polsce” za działalność Żywego Muzeum Porcelany. Certyfikat został przyznany w ramach konkursu organizowanego przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą, Wielkopolskie Zrzeszenie Handlu i Usług oraz Głos Wielkop lski, TVP-INFO Poznań, Radio Merkury w oparciu o opinię konsumentów.
7 NOWYCH CUDÓW POLSKI
5 edycja plebiscytu
W 2015 roku Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie zostało nominowane już do 5 edycji plebiscytu na 7 nowych cudów Polski organizowanym przez magazyn National Geographic.
Głosami internautów atrakacja znalazła się na 2 miejscu w głosowaniu, w którym do tytułu nowego cudu Polski nominowanych było 16 miejsc i obiektów.
Serdecznie dziękujemy Państwu za wsparcie podczas głosowania 🙂
NAPISALI O NAS
Zapraszamy do zapoznania się z opiniami naszych dotychczasowych Gości:
- Mamo daleko jeszcze?
- Jaśkowe Klimaty
- Road Trip Bus
- Travel and Family
- Skomplikowane.pl
- Droga jest moim celem
- Blog Świeże mleko łyk inspiracji
- Mały podróżnik
- Ruszaj w drogę
- Chęciński Uniwersytet Trzeciego Wieku
- Weekendownik.pl
- Wakacjomaniak
- Polska dookoła
- Turystyka kulturowa
- Rodzinny kompas
- Gdzie by tu dalej
- Rowerowe szlaki
Napisali o nas:
Zostaw swoją opinię:
- w serwisie tripadvisor lub na Google Dziękujemy 🙂