Muzeum ponownie otwarte!

Od 4 maja 2021 roku muzeum jest otwarte.
Konieczna wcześniejsza rezerwacja zajęć: +48 535 588 960 lub +48 15 861 20 21 wew. 22
Mogą Państwo wysłać do nas sms z zapytaniem o możliwość rezerwacji po godzinach pracy muzeum, następnego dnia potwierdzimy możliwość zawiedzenia obiektu i podamy dostępne godziny zajęć.
Zapraszamy od poniedziałku do niedzieli w godzinach: 9.00-18.00


Zobacz „na żywo” jak powstaje porcelana

W Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie odkrywamy tajniki ręcznej produkcji porcelany od projektu, przez kolejne etapy, na malowaniu porcelanowych wyrobów kończąc.

JAK I DLACZEGO POWSTAŁO ŻYWE MUZEUM PORCELANY?

Zwiedzanie rozpoczynamy od przywitania i przybliżenia historii powstania Żywego Muzeum Porcelany przy Fabryce Porcelany AS Ćmielów. W pierwszej części opowiadamy również o związku manufaktury z warsztatami garncarskimi w Ćmielowie.

„WYPALANIE NA PORCELANĘ” ZWIEDZAJĄCYCH GOŚCI W PIECU

W kolejnym etapie zwiedzający mają okazję wejścia do starego, oryginalnego pieca do wypału porcelany. Teraz jest on już nieczynny, więc przewodnik wewnątrz opowiada o tym jak kiedyś wypalano w nim porcelanę. W piecu zorganizowana jest również sala multimedialna, w której prezentujemy film wprowadzający w tajniki produkcji (nagrany wewnątrz hal fabrycznych).

ETAPY RĘCZNEJ PRODUKCJI PORCELANY

Po wizycie w piecu przewodnik zabiera grupę zwiedzającą do specjalnie  przygotowanych warsztatów gdzie opowiada i prezentuje „na żywo” przy kolejnych stanowiskach wszystkie etapy produkcji porcelany na przykładzie porcelanowej figurki kotka. Prezentowane są poszczególne etapy: odlewanie, wypalanie na biskwit, szkliwienie, ręczne malowanie farbami ceramicznymi oraz złotem, zdobienie w formie kalkomanii, czy też znakowanie. Jeśli pojawiają się dodatkowe pytania oprowadzający wszystko stara się wytłumaczyć.

TAJEMNICA RÓŻOWEJ PORCELANY

Na koniec te części zwiedzania odbywa się prezentacja różowej porcelany odtworzonej wg przedwojennej receptury Bronisława Kryńskiego. Różowa porcelana nazywana jest Arystokracją wśród porcelan. Dlaczego? Na to pytanie odpowiemy podczas zwiedzania.

W dalszej części zwiedzania przewodnik zaprasza Uczestników zajęć na Wystawę Starej Porcelany

WARTO WIEDZIEĆ

Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem w grupach do 25 osób od poniedziałku do niedzieli (w czasach epidemii ilość ta może ulec zmianom):

  • wejścia o pełnych godzinach;
  • w godzinach od 9.00 do 16.00 (maj – wrzesień);
  • poza sezonem turystycznym od 9.00 do 14.00 (październik – marzec);
  • czas zwiedzania: 90 min. (muzeum, wystaw, galeria);
  • dla grup powyżej 10 osób wymagana jest wcześniejsza  rezerwacja: +48 535 588 960 lub +48 15 861 20 21 wew. 22
  • grupy zorganizowane liczące więcej niż 25 osób dzielone są na dwie mniejsze i zwiedzają atrakcje równolegle (np. w przypadku wyboru biletów pakietowych) lub muszą czekać na zakończenie zajęć przez pierwszą część (w przypadku zwiedzania jednej atrakcji); UWAGA ZMIANA Do odwołania grupy zorganizowane zwiedzające jednocześnie daną atrakcję mogą liczyć maksymalnie 10 osób (zatem wycieczka 20 osobowa może zwiedzać w podgrupach po 10 osób, w przypadku większej ilości uczestników ustalamy zwiedzanie w innych godzinach).
  • w przypadku zwiedzania przez
  • przy rezerwacji wycieczki przez grupę zorganizowaną, zwiedzanie dla osób indywidualnych od może być możliwe dopiero w kolejnym wejściu, dlatego zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerem +48 535 588 960.
  • minimalna wielkość grupy: 4 osoby.

Frajda dla dzieci

Drodzy Rodzice,
przywieźcie do nas swoje pociechy, zapraszamy by poznały świat porcelany. W naszym ŻYWYM muzeum będą miały okazję wszystkiego dotknąć, spróbować, poczuć…. Dajcie im szansę, w sposób im przyjazny, obcować ze sztuką.

Poniżej opinie rodziców i dzieci:

opinia ze strony Mali podróżnicy , podziękowania dla autorów składa Prezes Adam Spała

Ekipa Małego Podróżnika w Ćmielowie

Dzieci w fabryce porcelany…

Czy zabierzecie dwóch pełnych nieokiełznanej energii ananasów do fabryki porcelany? NIEEEEE! I niesłusznie! Jest takie miejsce gdzie nie tylko można ale i trzeba to uczynić.

W Ćmielowie znajduje się żywe muzeum porcelany. Tak naprawdę to wciąż działający zakład gdzie powstają porcelanowe cudeńka. Część produkcji to rzeczy użytkowe takie jak serwisy do kawy ale znajdziemy tu też wiele porcelanowych postaci ludzi i zwierząt. Jeżeli porcelanowe figurki kojarzą Wam się wyłącznie z upozowanymi z barokowym przepychem i wykrętami parami zakochanych idealnie pasującymi do babcinej serwantki to znowu błąd. Porcelana jaką tu znajdziecie  pasuje do każdego wnętrza również tego typu stal + szkło. Chłopcy byli zachwyceni fantazyjnymi kotami. Projekt stary ale zadziwia świeżością linii.

A porcelanowy terier prezydenta USA? Chodzi o słynnego psa G. Busha, który został sportretowany w ćmielowskiej porcelanie w limitowanej serii. Figurkę nr 1 otrzymał G. Bush, a inne można kupić na cele charytatywne. Jak byliśmy w fabryce to dostępny był terier nr 9.

A nocnik? No jest…. Całkiem spore naczynie nocne gdzie zmieścić by można było sporo głupot wygadywanych przez polityków. Zamiast wylewać je przed kamerami TV to może tak do… nocnika.

Dla dorosłych i dla dzieci jest możliwość poznania tajników wyrobu porcelany.
Od powstawania formy przez suszenie odlewu, czyszczenie, wypalanie, szkliwienie, malowanie i oczywiście wielokrotne wypalanie. Okazuje się, że powstawanie filiżanki do kawy może być wyjątkowo fascynujące. A jeszcze mamy tu europejskie naj… Największy w Europie piec do wypalania ceramiki. Obecnie już nieczynny, ale zachowany w świetnym stanie, do którego może wejść nawet i 20 osób.

Na koniec wzorcownia i sklep gdzie można kupić na pamiątkę jeden z misternych wyrobów z ćmielowskiej fabryki oczywiście z certyfikatem pochodzenia.

Źródło: https://www.malypodroznik.pl/?p=529 

 

 

 

 

NAGRODZONE MUZEUM
NAJLEPSZE MUZEUM W POLSCE

14 grudnia 2007 roku roku Fabryka Porcelany AS Ćmielów  została wyróżniona certyfikatem Konsumenckiego Konkursu Jakości Usług „Najlepsze w Polsce” za działalność Żywego Muzeum Porcelany. Certyfikat został przyznany w ramach konkursu organizowanego przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą, Wielkopolskie Zrzeszenie Handlu i Usług oraz Głos Wielkoplski, TVP-INFO Poznań, Radio Merkury w oparciu o opinię konsumentów.

7 NOWYCH CUDÓW POLSKI
5 edycja plebiscytu

W 2015 roku Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie zostało nominowane już do 5 edycji plebiscytu na 7 nowych cudów Polski organizowanym przez magazyn National Geographic.

Głosami internautów atrakcja znalazła się na 2 miejscu w głosowaniu, w którym do tytułu nowego cudu Polski nominowanych było 16 miejsc i obiektów.

Serdecznie dziękujemy Państwu za wsparcie podczas głosowania 🙂

NAPISALI O NAS

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami naszych dotychczasowych gości:

Odwiedzili nas:

Napisali o nas:

Zostaw swoją opinię:

Close Menu