You are currently viewing WERNISAŻ WYSTAWY „BIAŁE ZŁOTO. JÓZEF WILKOŃ”

WERNISAŻ WYSTAWY „BIAŁE ZŁOTO. JÓZEF WILKOŃ”

Szanowni Państwo,

Z ogromną radością zapraszamy na wernisaż wystawy “BIAŁE ZŁOTO. JÓZEF WILKOŃ”, który odbędzie się 13 kwietnia 2024 roku o godzinie 16:00.

Wystawa ta, to spotkanie z wyjątkowym artystą, którego talenty zawsze fascynowały i poruszały serca wielu miłośników sztuki. Józef Wilkoń, znany z bogatego dorobku malarskiego, tym razem zaskakuje nas czymś zupełnie nowym – połączeniem swojej niepowtarzalnej techniki malarskiej z delikatnym światem porcelany.
To wyjątkowe wydarzenie artystyczne, które pozwoli Państwu zanurzyć się w świecie porcelany i unikatowych ilustracji, stworzonych ręką Mistrza – Józefa Wilkonia.

W wieku 94 lat, Józef Wilkoń jest żywą legendą i symbolem polskiej sztuki. Jego prace, namalowane na porcelanowych płytach i paterach, są odzwierciedleniem pasji i niezwykłej precyzji, jaką artysta wkłada w każdy szczegół. Wiek artysty, dodaje głębi i wartości do każdego pociągnięcia pędzla. Jego doświadczenie i mistrzostwo są widoczne w każdym detalu, a wystawa “Białe złoto” będzie niepowtarzalną okazją, by doświadczyć tego osobiście.

Dotychczas nigdzie nie prezentowane prace, na paterach oraz płytach porcelanowych, to prawdziwa uczta dla zmysłów. Artysta przekształca porcelanę w niepowtarzalne płótno, na którym rozkwita jego wyobraźnia.
To spotkanie dwóch światów sztuki: malarskiego i porcelanowego, które razem tworzą harmonię, a ich efektem są unikalne dzieła sztuki.

Na wystawie planujemy przedstawić obszerną kolekcję obrazów oraz pater porcelanowych, które zostały niezwykle precyzyjnie wymalowane przez samego Wilkonia w tym wyjątkowe biurko porcelanowe.

Malowanie na porcelanie w wykonaniu Wilkonia, to proces artystyczny odróżniający się od tradycyjnych mediów, takich jak płótno czy papier. Co więcej, wystawa będzie połączona ze sprzedażą prac, dając unikalną możliwość nabycia fragmentu tej niezwykłej kolekcji.

To może być jedyna taka okazja, by spotkać Artystę na żywo i doświadczyć jego twórczości.

Podczas wernisażu zaprezentowane zostaną prace:

  • porcelanowe biurko z obrazami Józefa Wilkonia, obrazy malowane na porcelanowych płytach (kwadratowe oraz prostokątne), 
  • porcelanowe obrazy na płytach prostokątnych i kwadratowych,
  •  porcelanowe patery o wymiarach fi 50 cm oraz fi 27 cm, 
  • porcelanowa figurka Sowa Józefa Wilkonia zaprojektowana przez mistrza i nawiązująca swą formą do jego rzeźb z drewna i blachy w stworzonym przez Artystę bestiarium – „Arka Wilkonia” – czyli ryby, ptaki, nietoperze i mnóstwo innych zwierząt. 
  •  autorska kolekcja ilustracji przeniesionych metodą serigrafii na porcelanowe: wazony, filiżanki i kubki.

Organizatorem tego niezwykłego wydarzenia jest Fundacja Art&Design Lubomir Tomaszewski.
Partnerami wydarzenia są: Fabryka Porcelany AS ĆmielówŻywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie oraz Galeria van Rij

Na wystawę zapraszamy do końca września 2024 roku (wstęp wolny)

Wernisaż odbędzie się w dniu: 13 kwietnia 2024 roku
Rozpoczęcie: 16:00
Adres: Sandomierska 243, Ćmielów (przestrzeń Galerii van Rij)

RSVP:
+48 792 04 77 66
rsvp@cmielow.com.pl