Nowa instalacja „Nie mam się w co ubrać” Adama Spały

Wernisaż instalacji artystycznej "Nie mam się w co ubrać" autorstwa Adama Spały

Wernisaż - instalacja artystyczna "Nie Mam się w co ubrać" autorstwa Adama Spały

20 lipca 2023 r. w Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie została zaprezentowana wyjątkowa instalacja, którą stworzył Adam Spała  przy współpracy z dziennikarzami z kilku ogólnopolskich oraz regionalnych Redakcji. Pracownicy mediów odpowiadając na apel artysty dostarczyli do Ćmielowa po kilka sztuk zalegających w szafach ubrań, które zostały użyte do stworzenia instalacji.

Gości przywitali Katarzyna Rij – kuratorka oraz autor– Adam Spała.

Instalacja to rzeźba małpy z napisem „Nie mam się w co ubrać” wychodząca z garderoby pełnej ubrań i akcesoriów modowych, która ma odzwierciedlać częste bezmyślne nadmierne kupowanie dużo ponad to, niż potrzebujemy. Stroje na wieszakach ledwo mieszcząc się w szafie „wychodzą” na zewnątrz, na przedramionach zwisa mnóstwo zegarków i bransoletek, a złote pierścionki i sygnety zdobią palce. Garderoba dosłownie pęka w szwach, co staje w kontrze do umieszczonego napisu instalacji, czyli „Nie mam się w co ubrać”

Kuratorka Katarzyna Rij  podczas powitania gości mówiła, że w przypadku tej instalacji  nie sposób nie powiedzieć o łączeniu sztuk plastycznych, filozofii, socjologii, a nawet ekologii.  Przywołała także  słowa Zygmunta Baumana – socjologa, który  odniósł się do problemu konsumpcjonizmu mówiąc o postrzeganiu roli konsumenta, jako podstawowej roli społecznej człowieka.  Zwróciła także uwagę na dynamiczny charakter pracy, który  wpływa na jej widzialność i zachęca do głębszej refleksji.

Podczas wernisażu sam autor – Adam Spała mówił, o tym że należy podejmować świadome decyzje konsumenckie. – Zamiast kupować dużych ilości rzeczy, zwracajmy uwagę na jakość, trwałość i pochodzenie  produktów. Nikt już chyba nie ma wątpliwości, że nadmierny konsumpcjonizm niszczy planetę oraz tworzy nierówności w społeczeństwie, często prowadząc do pogardy, wykluczenia. Rodzi to wiele negatywnych zachowań związanych z poczuciem posiadania coraz większej władzy i dominowania nad innymi, a stąd już krok do nacjonalizmów.

Artysta po raz kolejny sięgnął po motyw małpy, który w swojej twórczości traktuje jako nośnik do poruszania często trudnych tematów społecznych, tak jak przy wystawie „Piękne Małpy Europy” z 2012  roku. – Jeżeli już kupujemy dobra materialne to posługujmy się rozumem jak ludzie, a nie jak zwierzęta. I nie chodzi tu konkretnie o małpy, krowy, lwy czy tygrysy. – powiedział autor.

Adam Spała jest twórcą kolekcji 47. rzeźb małp z brązu pt.: „Piękne Małpy Europy” oraz wynalazcą szmaragdowej porcelany.

Gościem honorowym wernisażu był Józef Wilkoń – ilustrator, malarz, rzeźbiarz, autor scenografii, należy do grona najwybitniejszych polskich artystów zajmujących się ilustracją. Odwiedzając Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie, można zobaczyć własnoręcznie malowane przez niego obrazy oraz patery, jak również obejrzeć i kupić wyjątkową autorską kolekcję prac przeniesionych metodą serigrafii na porcelanowe kubki, filiżanki oraz wazony.

 

Instalacja „Nie mam się w co ubrać” będzie prezentowana w przestrzeni Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie od 21 lipca do końca wakacji. Wstęp do obiektu aby obejrzeć tę wystawę jest wolny (od poniedziałku do niedzieli w godzinach pracy muzeum 9:00 – 18:00)